Masáže
Masáže sú špecificky zamerané na potreby klienta. U mňa môžete očakávať profesionálne zdravotné masáže. Používam nasledujúce masážne metódy a techniky
Klasická masáž
Klasická masáž je najčastejšie používanou formou masáže a používa sa najmä na prevenciu a na liečbu ochorení pohybového aparátu.
Pri klasickej masáži sa na tkanivá a svaly pôsobí rukami pomocou tlaku, ťahu, chvenia, hladenia, poklepávania a naťahovania. Na jednej strane majú dotyky priamy fyzický účinok, pretože naťahujú a uvoľňujú kŕčovité svaly, zvyšujú lokálny krvný obeh a stimulujú bunkový metabolizmus. Tým sa eliminuje aj bolesť spôsobená napätím.
Na druhej strane masáž pozitívne ovplyvňuje srdcový tep, krvný tlak, dýchanie a trávenie, čím podporuje celkové uvoľnenie a pohodu. Do klasickej masáže sa dajú dobre integrovať aj iné masážne druhy, ako napríklad: mäkké techniky, bankovanie, manuálna lymfodrenáž alebo reflexná masáž chodidiel.
Mäkké techniky
Patria medzi liečebné druhy masáží. Nie je vôbec príjemná, ani obľúbená ale zato má veľký účinok. 😉 Uvoľňuje zrasty medzi podkožným tukovým tkanivom a svalovými fasciami.
Masáž nemá len lokálny účinok na pokožku, svaly, šlachy, väzivo a fascie, ale prostredníctvom určitých nervových oblúkov (reflexov) pôsobí aj na diaľku: na vnútorné orgány, pohybový aparát a cievy.
Aby sa dosiahol trvalý účinok, masáže by sa mali vykonávať v pravidelných intervaloch.
Prostredníctvom určitých nervových podráždení sa masáž môže vykonávať aj pri ochoreniach vnútorných orgánov, ako sú ochorenia dýchacích ciest, ochorenia tráviacich orgánov a neakútne zápaly orgánov.
Ďalšími indikáciami sú menštruačné kŕče, migréna, ochrnutie, spasticita a bolesť v oblasti prívodu nervu (neuralgia). Masáž mäkkými technikami môže byť úspešná aj pri liečbe stresu.
Triggerpoint-therapy
Cieľom masáže je odstrániť drobné, bolestivé body, tzv. spazmy vo svalovom systéme. Približne 80-90 % svalových bolestí je spôsobených spazmami. Pri masáži bolestivých bodov sa body stláčajú a naťahujú určitými úchytmi. Masáž je často bolestivá, ale už počas nej a bezprostredne po nej dochádza k rýchlemu a zreteľnému zlepšeniu.
Tehotenská masáž
Pri tehotenskej masáži sa nastávajúce mamičky môžu nielen nechať rozmaznávať, ale aj zmierniť mnohé tehotenské ťažkosti. Tehotenstvo so sebou prináša mnoho fyzických a psychických zmien, ktoré často zahŕňajú nepohodlie a bolesť, ktoré môžu byť nepríjemné: celkové napätie, bolesť chrbta, panvy a brucha
Počas tehotenstva sa posúva aj ťažisko a žena sa viac nakláňa dozadu, čo znamená zvýšenú záťaž na chrbticu, ale aj na kĺby, väzy a svaly. To často vedie k bolestiam chrbta, ktoré často vyžarujú do nohy.
Tehotenská masáž tieto ťažkosti rieši a zmierňuje. Stimuluje krvný obeh, metabolizmus a zásobuje tkanivo kyslíkom. Znižuje sa zadržiavanie vody a spojivové tkanivo sa udržiava čo najviac pružné. Tehotenská masáž uvoľňuje telo a myseľ, uvoľňuje svalové napätie, zmierňuje emocionálny stres a podporuje dobrý spánok.
Pravidelné masáže počas tehotenstva sú dobrou prípravou na pôrod.
Ak si nie ste istá, či je masáž počas tehotenstva pre vás vhodná, pred dohodnutím termínu sa opýtajte svojho lekára.
Manuálna lymfodrenáž
Manuálna lymfodrenáž je forma fyzikálnej terapie. Má širokú škálu aplikácií. Používa sa najmä na liečbu opuchov. Špeciálnou technikou uchopenia pokožky sa pri manuálnej lymfodrenáži z tkaniva odstraňujú nahromadené lymfatické tekutiny, odpadové produkty, toxíny.... Výsledkom je rýchlejšia regenerácia organizmu, rýchlejšie hojenie rán a celková harmonizácia, čo má pozitívny vplyv na zdravie jednotlivca.
Indikácie sú všetky akútne a chronické, ortopedické a traumatologické ochorenia, ktoré sú sprevádzané opuchmi, napr. vykĺbenia, natiahnutia, podvrtnutia, natrhnuté svalové vlákna a hematómy. Lymfodrenáž poskytuje veľmi dobrú podporu aj po odstránení lymfatických uzlín alebo rádioterapii u pacientov s rakovinou.
Manuálna lymfodrenáž je úspešná aj pri popáleninách, Sudeckovej chorobe, migréne a podobných ochoreniach. Pri liečbe jaziev sa manuálna lymfodrenáž zameriava na zlepšenie posunu jazvy, ako aj na obnovu lymfatických ciev v prerušenom tkanive. Pomáha tiež uvoľniť tkanivo pri zmierňovaní bolesti pred operáciami a krátko po nich (napr. totálnej endoprotézy kolena a bedrového kĺbu). V niektorých prípadoch sa môže znížiť dávka liekov proti bolesti a proces hojenia je účinnejší.
V prípade výrazných lymfatických ochorení sa terapia manuálnej lymfodrenáže kombinuje s kompresívnymi bandážami (kompresívne obväzy alebo kompresívne pančuchy na mieru), starostlivosťou o pokožku a špeciálnou pohybovou terapiou.

Bankovanie
Bankovanie patrí k tradičným liečebný metódam po celom svete. Správne použitá metóda môže byť úspešná pri odstránení rôznych bolestiach, kŕčoch a napätia. Cieľom bankovania je podporiť prekrvenie a posilniť alebo znovu obnoviť samoliečiace sily organizmu. Bankovanie podporuje možnosti, ktorými je telo od prírody vybavené k obrane proti zápalom a chorobám. Bankovanie pôsobí podobne na organizmus ako mäkké techniky.
Ultrazvuk
Zariadenie na ultrazvukovú terapiu generuje ultrazvukové vlny pomocou dvoch hlavných komponentov generátora a hlavice. Ultrazvuk je úspešne používaný vďaka svojím mechanickým, tepelným, chemickým a biologickým účinkom na ťažkosti ako sú: zápalové reumatické ochorenia muskuloskeletálneho systému, traumatické kontúzie, vyvrtnutia, kŕče, zápalové ochorenia periférnych nervov ako neuritída a neuralgia.
Pri ultrazvukovej terapii sa elektrický prúd mení na vysokofrekvenčné zvukové vlny s frekvenciou 1 alebo 3 MHz. Energia vo forme zvukových vĺn sa aplikuje na pokožku prostredníctvom snímača a malého množstva kontaktného gélu a môže preniknúť až päť centimetrov do tkaniva. Zvukové vlny pôsobia najmä v miestach, kde sa stretávajú šľachy a kosti. Dochádza pri nich k zahrievaniu tkaniva a mikromasáži najmenších štruktúr, ktorú nevnímame.
Ultrazvuková terapia sa používa najmä pri bolestiach alebo poraneniach svalov, väzov, šliach alebo burz, artróze, oneskorenom hojení po zlomeninách kostí, ako aj pri reumatických alebo chronických zápalových ochoreniach.
Kinesio taping
Je uvoľnenie svalových fascií. Myofasciálne uvoľňovanie je druh masáže, pri ktorej sa prostredníctvom presnej manipulácie pod kožou uložených svalových fascií, obnovujú spojivové tkanivá a tým dodáva celému organizmu novú rovnováhu a vitalitu.
Je uvoľnenie svalových fascií. Myofasciálne uvoľňovanie je druh masáže, pri ktorej sa prostredníctvom presnej manipulácie pod kožou uložených svalových fascií, obnovujú spojivové tkanivá a tým dodáva celému organizmu novú rovnováhu a vitalitu.
Miofascial release
Je uvoľnenie svalových fascií. Myofasciálne uvoľňovanie je druh masáže, pri ktorej sa prostredníctvom presnej manipulácie pod kožou uložených svalových fascií, obnovujú spojivové tkanivá a tým dodáva celému organizmu novú rovnováhu a vitalitu.
Reflexná masáž chodidiel
Reflexná masáž chodidiel aktivuje samoliečebné sily človeka a vyrovnáva základné regulačné systémy.Reflexná masáž chodidiel vychádza z predpokladu, že všetky orgány a svalové skupiny ľudského tela majú na chodidle zodpovedajúcu zónu.
Podnety na určitých zónach chodidla preto vyvolávajú reakcie v príslušných orgánoch. Napríklad ťažkosti obličiek alebo tráviaceho traktu sa dajú zmierniť práve prostredníctvom reflexných zón. Okrem vnútorných orgánov sú prospešné aj pre kosti, kĺby a svaly. Prostredníctvom týchto reflexných zón možno riešiť aj chrbticu.
Reflexná masáž chodidiel je tlaková terapia podobná akupresúre, pri ktorej sa vyvíja tlak na určité body na chodidle. Vždy sa stimuluje aj lymfatický a krvný systém. Naše nohy nesú počas dňa značnú záťaž a v našom často hektickom každodennom živote sú veľmi namáhané. Masáž zameraná výlučne na chodidlá môže pomôcť uvoľniť napätie a zmierniť stres.
Reflexná masáž chodidiel vám môže pomôcť pri týchto ťažkostiach:
Celková vyčerpanosť, stres, napätie, bolesti chrbta, menštruačné problémy, klimakterické problémy, bolesti hlavy, problémy s krvným obehom, žalúdočné a črevné problémy, poruchy spánku, alergie…
